UK smanjuje porez na dobit na 17%

Danas je britanski ministar financija predstavio prijedlog budzeta: http://www.bloomberg.com/news/articles/2016-03-16/u-k-growth-forecasts-cut-amid-more-austerity-osborne-says

Ako poslusate isjecak njegova govora u clanku, cuti cete kako je UK vec dugo na putu smanjenja poreza na dobit poduzeca, sa 28% na 20% i sada na 17%. Hej, pa to znaci da ce oni uskoro imati nizi porez nego Hrvatska (20%).

Zasto jedna tako velika i mocna zemlja smanjuje porez na dobit? Zato jer mora, ako zeli zadrzati i privuci firme i njihove investicije. Velik broj firmi je spreman premjestiti se zbog nizih poreza. Pazljiviji pratitelji korporativnih poreznih stopa (a ima li tko da to nije?) odavno gledaju zanimljiv show u Europi, u kojem manje i fleksibilnije ekonomije pokusavaju privuci investicije niskim poreznim stopama, dok ih vece i rastrosnije drzave (prije svega Njemacka, Italija i Francuska) pokusavaju od toga odvratiti na sve moguce nacine, ukljucujuci i prijetnje i ucjene. Irska im je dugo bila trn u oku, a cak i jedna Svicarska, koja i nije tako slabasna drzava, je pod vrlo jakim i ruznim pritiscima.

Medjutim, unatoc nekim taktickim uspjesima, harmonizacija poreznih stopa na razini EU nikako da zazivi (srecom!). Naprotiv, konkurencija radi svoje i vec je dugo trend u Europi snizavanje stopa. Mozete to vidjeti ovdje: https://home.kpmg.com/xx/en/home/services/tax/tax-tools-and-resources/tax-rates-online/corporate-tax-rates-table.html . Malo je tako zornih argumenata zasto je politicka rascjepkanost Europe dobra stvar.

 

One najmobilnije firme u svakoj zemlji (a to su mahom firme koje mogu svoje usluge pruzati putem interneta) vec odavno glasaju nogama. Na vanjskom rubu Europe tako postoji niz zemalja i teritorija koje su spustile porez na dobit na 0-10% i time privukle brojne svedske, njemacke i britanske firme. Irska, Isle of Man, Gibraltar, Malta, Cipar…

Porezi nisu jedini uvjet za privlacenje investicija. Ima zemalja koje vec dugo imaju niske poreze (Bugarska, recimo) pa nisu ekonomski tigrovi. Ali porezi jesu vazni. Uvijek cemo se baviti reformama necega, popravljati zakone i procedure nabolje, i to je dobro, ali ne i dovoljno. Nista ne moze zamijeniti ucinak smanjenja poreza. Kao zemlja koja se razvija i zeli sustici druge tako da raste brze od njih, nikada si ne smijemo dopustiti da Ujedinjeno Kraljevstvo ima nize poreze od nas.

Ovaj unos je objavljen u svjetskom tisku. Bookmarkirajte stalnu vezu.

Jedan odgovor na UK smanjuje porez na dobit na 17%

  1. Nedjeljni Komentar napisao:

    UK je – osobito nakon Brexit-a – na odlicnom putu. Osim parazitske klase, svima bi trebalo biti bolje nakon sto UK izadje iz EU.

    Sto prije, to bolje. Prije koji dan jedan od likova tamo (bivsi savjetnik Tatcherice) apelirao je na May da sto prije uvede unilateralnu slobodnu trgovinu, sto je odlican savjet i zapravo cini smijesnom prije-Brexitske analize vlade prema kojima bi nedostatak karijernih vladinih pregovaraca bio velika prepreka vladi. Pregovaraci su zapravo nepotrebni.

    Takodjer, volio bih da se Skotska osamostali. Na tome bi najvise izgubili obicni gradjani Stoske (dakle u ogromnoj vecini oni koji ce glasati), a osamostaljenje bi istovremeno unijelo ogromnu neizvjesnost u klimave clanice EU poput Spanjolske.

    Sva sreca sto je britanski referendum uspio. Da smo cekali da prva domina padne na kontinentu, tko zna koliko dugo bi trebalo cekati (cak i gospodarske domine u slow-motion sudaru kao sto je Italija puno duze bi se odrzale).
    Sad su sanse za raspad EU puno bolje.

    Potpuno odsustvo pametnih i/ili pozitivnih komentara o gospodarstvu UK netom prije i nakon referendum u nasim mainstream medijima pruza mi ogromno zadovoljstvo, jer znam da namjerno ne izvjestavaju, a takodjer ce biti zabavno kad se kuca od eurokarata “iznenada” srusi – onda ce nedostatak informacija boljem zivotu UK na putu iz (ili u to vrijeme vec potpuno izvan) EU postati “dokaz” da “to nitko nije mogao predvidjeti”.

Komentiraj